Francia Bulldog: A Hűséges Társ

A francia bulldog őse – a törpe angol bulldog – az 1800-as évek végén egyszerű emberek hűséges kutyájaként, munkásokkal került át Angliából Franciaországba, ahol terrierekkel és griffonokkal griffonokkal keresztezve alakították a fajtát. Az első fajta egyesületet szenvedélyes tenyésztők Párizsban alapították 1880-ban, az első törzskönyv 1885-ben készült el. Hivatalosan 1898-ban választották el az őseként ismert törpe angol bulldogtól és kezelték önálló fajtaként, nevezték először nevén, majd a Societé Centrale Canine az 1889-ben készült első fajta standard alapján önálló fajtaként is elismerte. Az 1889-ben elkészült első fajta standard-et többször is módosították, első alkalommal 1931-’32-ben, majd 1948-ban. Újabb módosítása az FCI-nél 1987-ben jelent meg H.F.Reant és R.Triquet munkája nyomán. A jelenleg érvényes fajta standard 1995. áprilisa óta érvényes, mely a Comité Du Club Du Bouledogue Francais és R.Triquet által került átdolgozásra. A francia bulldog kezdeti népszerűvé válásában nagy mérföldkő volt az, hogy VII.Eduárd brit király egy francia útja során megismerte és azonnal bele is szeretett a fajtába, majd 1888-ban a gazdája lett Peternek, egy kannak.

Kép forrása : tasmaniantimes.com

Külleme

Kis méretű, de erőteljes, jól izmolt, rövid, kompakt testtel rendelkező kutya. Teste minden esetben rövid, sima szőrrel egyenletesen borított. A fej szögletes, erőteljes, rövid arcorri résszel, szimmetrikus ráncokkal. Az orrtükör fekete. Fülei felállóak, farka rövid.  Az alsó állkapocs előreharapással záródik, ezt nevezzük bulldog harapásnak.

Jelleme

A „matricakutya”….

Ha egy szóval kellene jellemeznem, akkor azt hiszem abban, hogy „matricakutya” az egyik legfontosabb, ha nem a legfontosabb tulajdonságát mondtam el, mert úgy tapad a gazdájára, mint egy matrica és teljes szimbiózisban él vele. Végtelenül ragaszkodik hozzá, gyakorlatilag semmi más nem fontos az életében, csak az, hogy mindig a közvetlen közelében legyen. Bárhol, bármikor, bármilyen körülmények között. Ez a gyakorlatban lehetőleg 1-3 méteren belüli távolságot jelent, mi a családban ezt úgy hívjuk viccesen, hogy hatótávon belül tartózkodik a kutya. Nagyon gyengéd, hűséges társ, ha családban él, a család minden tagját nagyon szereti és mindannyiukkal engedelmes, azonban mindig van egy kiválasztott személy, akit az „átlagos” rajongásán felül is kitüntet szeretetével. A francia bulldog egy társasági kutya, amely valóban igaz az elsőtől az utolsó betűig. Ennek a fajtának az ember közelsége olyan, mint a lélegzetvétel, ennek hiányában lelkileg kiég, sivárrá válik, pont a fajta lényege vész el ezáltal. Igényeinek nem felel meg az elszeparáltan történő tartás, ezért csak az válassza ezt a fajtát, aki vállalni tudja azt, hogy együtt él vele. Bátran ki merem jelenteni, hogy akinek életében egyszer volt francia bulldog a családjában, soha többet nem tud élni nélküle!

Kozmetikája, ápolása

Szőrének különösebb kozmetikai igénye nincsen, eltekintve a vedlési időszakoktól, ahol az elhalt szőrszálak könnyedén eltávolíthatóak. Nálunk erre a Furminator vált be, de más erre a célra alkalmas eszközzel is elvégezhető a művelet. Rövid szőrzetéből eredően a fürdetése nem nehézkes, a natúr kozmetikumok minden életkorú francia bulldog esetén biztonsággal és problémamentesen használhatóak. Fontos a fülek és az arcorri redők tisztán tartása, áttörölgetése. A karmaikat folyamatosan tartsuk rövidre vágva, annak érdekében, hogy a kutya mancsainak jó tapadása biztosított legyen. Különösen fontos ez lakásban tartott kutyáknál, ahol a túlzottan hosszú karmok miatt a járólapon, parkettán a kutya csúszkálhat, mely akár izületi problémákat is okozhat.

Tartási igényei, nevelése

Gond nélkül tartható akár kis méretű lakásban is, a nap nagy részében nyugodtan alszik, illetve átalussza az éjszakát is. Tud csendben is aludni, de ha igazán komfortosan érzi magát, akkor halkan horkol, amit a macskák dorombolásához tudok hasonlítani. A családja, gazdája életritmusát gyorsan felveszi, ha ez az ő napközbeni egyedüllétéből áll, akkor hűségesen, nyugodtan várja azt, hogy valaki hazaérkezzen. Ugatás nem jellemzi, nagyon ritkán hallatja a hangját. Sem a túlzott hideget, sem a túlzott meleget nem tolerálja. Hidegben – amikor a lakás és a külső hőmérséklet között 15 fok különbség van – huzamosabb szabadban tartózkodáshoz öltöztetjük, a hőmérséklet eltéréssel arányosan vékonyabban, majd vastagabban. Nyáron a tűző naptól óvni kell, 25 fok felett hűtőmatrac, hűtőmellény használata feltétlenül szükséges, elkerülendő a hőgutát. Fentiekben leírtakból fakadóan rideg, udvaron történő tartásra egyáltalán nem alkalmas fajta. Úszni általában nem szeretnek, bár vannak kivételek. Egy jó idegrendszerű francia bulldog jellemzően nem kártékony, nem rág, nem tesz tönkre bútort, cipőt stb. Gyerekekkel nagyon kedves és türelmes, akkor is, ha a kutya kerül előbb a családba és a kutya felnőtt korában érkezik a kisgyermek. Más kutyákkal nyitott, barátkozó, játékos. Őrző-védő és vadász ösztöne nincsen, így a háziállatainkat sem kell félteni tőle, de természetesen előfordulhatnak kivételek e téren is. Ha érdeklődik is irántuk, akkor inkább közös játékban bízva teszi ezt. Idegenekkel szemben is barátságos, az mindig jó dolog, ha vendég érkezik a házhoz. Macskákat legtöbbször csak akkor szívlelik, ha mindkét állat kölyökkorban kerül összeszoktatásra. Felnőttként is játékos marad, bár mozgásigénye nem nagy, így ez kimerülhet egy kisebb plüss játék vagy gumilabda lakáson belül történő dobálásában is, amit nagyon szívesen visszahoz, mindaddig, amíg kedve van. Intelligens, élénk, érdeklődő, rendkívül kifejező tekintetű, könnyen szocializálható kutya. Nem csak vezényszavakat jegyez meg, de sokszor az ember gesztusaiból, vagy mozdulataiból következtet arra, hogy mi fog történni. Ugyanígy beszélgetésből szelektálja, értelmezi azokat a szavakat, amik számára jelentőséggel bíró, pozitív dolgok. Nagyon szeretnek jönni-menni, utazni a gazdájukkal. Így, ha az ember nem akarja őket magával vinni, akkor azt a beszélgetést, hogy „Elmegyek a boltba valamiért” nem érdemes hangosan a család többi tagjával megosztani, mert pontosan tisztában vannak a „megyek” jelentésével és hamarabb érnek az ajtóba, mint én a bevásárlószatyorral. Lelkileg nagyon érzékeny fajta, nevelése elsősorban pozitív megerősítéssel hatékony. A szidást nagyon nehezen viselik, ha feltétlenül szükséges megszidni, úgy rövid, néhány perces idő után oldani kell a feszültséget, nem szabad ebben az állapotban hagyni hosszú ideig. Néhány perc után ő maga fog jönni békülni.

Fajtabetegségek

Cáfolnom kell azt az általánosan elterjedt tévhitet, hogy a francia bulldog egy beteges és emiatt nagyon költséges fajta. Amennyiben  a kiskutya kiválasztásakor az első lépést jól léptük meg – vagyis nem a kiskutya ára az elsődleges szempont, amely alapján az új családtagot kiválasztjuk – úgy semmivel sem betegesebb, vagy költségesebb kutya kerül a családunkba, mintha bármelyik másik fajtát választottuk volna. Egy felelős,a elhivatott, tenyésztő ellátja a gazdit minden, a kutya igényeivel, tartásával kapcsolatos információval. Elérhető, ha a gazdi tanácstalan, vagy segítségre van szüksége. Egy ilyen tenyésztőnél belekerülünk egy nagy kutyás családba, legtöbbször életre szóló barátság  születik.

A francia bulldog leggyakoribb fajtabetegségei

Kinek ajánlott a fajta?

Hogy kinek ajánlanám ezt a fajtát? Kicsiknek és nagyoknak, fiataloknak és időseknek, akik szeretnének egy végtelenül ragaszkodó, lojális rajongót maguk és családjuk mellett tudni. Olyat, aki ha kell egész nap csendben fekszik és lehet mellette TV-t nézni (persze, ha szorosan odabújhat), ha kell, akkor pedig gyalogosan nem túl messze, autóval a világ végén túlra is elmegy a gazdájával. Nem ajánlom viszont társnak az átlagosnál aktívabb életet élőknek túrázáshoz. Mivel terepre nem tudjuk őt magunkkal vinni, így túl sokat kellene mellőznie gazdája társaságát. Nem sport kutya, így nem is bírja az ezzel járó megterhelést.

Ved fel velünk a kapcsolatot!